Exkluzivní a neexkluzivní spolupráce u prodeje nemovitosti

exkluzivní a neexkluzivní spolupráce

Exkluzivní a neexkluzivní spolupráce, jsou dva pojmy, na které můžete při prodeji nemovitosti narazit. Rozhodně vám vysvětlíme, jaké jsou rozdíly, jestliže se rozhodnete pro neexkluzivní spolupráci nebo naopak.

Exkluzivní a neexkluzivní spolupráce

U neexkluzivní smlouvy spolupracujete s více realitními kancelářemi. Nezavazujete se žádné realitní kanceláři, že nemůžete nemovitost prodávat jinde nebo vy sami. Komunikujete s více realitními makléři a ať vám to možná připadá jako výhoda, jde spíše o špatnou volbu. Při této spolupráci se vaše nemovitost zobrazuje na stejných realitních serverech vícekrát a u každého inzerátu narazíte na odlišné informace. Inzeráty se mohou lišit velikostí bytu, cenou nebo patrem. Realitní makléři se neexkluzivním zakázkám příliš nevěnují a na internet poté umístí informace pouze z hlavy. Kromě ceny, tu realitní kanceláře snižují úmyslně za účelem získání prodeje.

Při exkluzivní smlouvě se majitel dohodne pouze s jednou realitní kanceláří, u které je podepsaná výhradní smlouva o spolupráci. Majitel pak nesmí svěřit prodej své nemovitosti jiné realitní kanceláři nebo makléři. Jakmile si vybere kvalitní realitní kancelář dle svého uvážení, neměl by provádět pokus o prodej nemovitosti ani on sám. Navíc obrovskou výhodou u této spolupráce je komunikace s jedním realitním makléřem a větší zájem ze strany prodejce. Realitní makléř se u exkluzivní smlouvy s vámi velmi rád setká a vše důležité společně proberete například u šálku dobré kávy.

Jak vypadá práce realitního makléře u exkluzivní zakázky?

Podstatný rozdíl totiž vyplývá z toho, že u exkluzivní smlouvy má realitní makléř téměř stoprocentní jistotu prodeje. Právě z tohoto důvodů se realitní makléř věnuje zakázce více, než by tomu bylo u neexkluzivní spolupráce. Nemusíte se bát, pokud realitní makléř neprodá vaši nemovitost, nebudete nuceni platit provizi. Realitní makléř jde do takové zakázky s chutí a podle toho také vypadá prezentace nemovitosti, do které investuje svůj čas a peníze.

Mýtus majitelů nemovitostí

Mnoho majitelů si stále myslí, že prodej nemovitosti uskuteční rychleji pouze tehdy, pokud ji svěří více realitním kancelářím. Tohle je bohužel často omílaný mýtus, realita je ovšem úplně jiná. Jak jsme již zmiňovali na začátku. U spolupráce formou neexkluzivní smlouvy se vám realitní kanceláře nebudou dostatečně věnovat. Exkluzivní a neexkluzivní spolupráce je zcela rozdílná a záležet bude pouze na vás, jakou z těchto variant si vyberete.

Další zajímavé články: