Hypotéka a její nová pravidla. Dosáhnete na ni?

kalkulačka hypotéky

Někteří zájemci o vlastní bydlení raději s vyřízením hypotéky nemeškali a stihli si ji sjednat ještě před plánovaným zpřísněním pravidel. Pokud jste to štěstí neměli a o úvěru uvažujete až nyní, měli byste se seznámit s aktuální situací na hypotéčním trhu. Jaké limity nyní banky uplatňují a na co byste si měli dát pozor?

Kvůli zavedení nových podmínek od 1. října na hypotéky nedosáhne zhruba každá pátá domácnost, která by s žádostí ještě v září uspěla. Banky nově nastavily limit pro celkové zadlužení ve výši devítinásobku čistého ročního příjmu a zároveň zredukovali také maximální objem splátek. A to tak, že součet všech závazků (tzn. nejen hypotéky, ale i jiných úvěrů včetně splátky kreditní karty apod.) nyní nesmí překročit 45 % čistých příjmů žadatele.

Proč ke zpřísnění pravidel poskytování hypoték došlo?

Proč ČNB s novými pravidly přišla? Cílem je regulace vysokých cen nemovitostí, které se dle interních odhadů ke konci roku 2017 prodávaly v průměru o 17 % dráž, než kolik činí jejich reálná hodnota. Ruku v ruce s vysokými cenami se v průběhu minulých let zvedaly i výše hypoték a žadatelé na sebe brali větší riziko.

hypotéka a nové podmínky

Preventivní doporučení ČNB by mělo zabránit případným problémům se splácením v době ekonomické recese či nezaměstnanosti některého z ekonomicky aktivních členů domácnosti.

Jak získat výhodnější podmínky?

Vybraní zájemci o vlastní bydlení, kteří sice na hypotéku dosáhnou, ale nejsou spokojeni s výší úrokové sazby, mohou využít zvýhodněných podmínek díky úzké spolupráce developera a zprostředkovatele úvěrů. Jako praktický příklad lze uvést prodej bytů na Praze 3 v rámci developerského projektu Byty Na Vackově.

bydlení v praze

Metrostav Development nabízí klientům výhodné financování bytu v Praze ve spolupráci se společností Hyposervis Consulting, která garantuje nejnižší dosažitelnou úrokovou sazbu, znalecký posudek zhotovený na náklady poskytovatele úvěru a nulové administrativní náklady.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *