Jak mít perfektně čistou podlahu?

V obývacím pokoji máte novou korkovou podlahu, v chodbě a koupelně položenou dlažbu a v pracovně původní parketovou. Každá podlaha má své specifikum a je nutné jej zohlednit při její údržbě. Nehledě na typy podlah však vždy platí, že pravidelnost se vyplácí a patřičná péče prodlouží její životnost a zachová krásný vzhled po dlouhá léta. Jak tedy postupovat při mytí různých druhů podlah, čeho se vyvarovat a čemu naopak věnovat větší pozornost?

Žádné hrubé nečistoty

Pravidelnost a žádné hrubé nečistoty. Pravidelným úklidem hrubých nečistot, smítek a větších zrnek prachu se zamezí poškození podlah i roznášení špíny do dalších místností v bytě nebo domě. Pro tento účel je také vhodné pořídit kvalitní rohožky. Jedna by měla být před samotnými vchodovými dveřmi a zamezit vnášení smetí do domácnosti, druhá by měla být ještě v chodbě nebo hale. Hrubé nečistoty je vhodné pravidelně, ideálně denně smést, příp. vyluxovat, aby nedocházelo ke škrábancům na povrchu korkových, vinylových nebo dřevěných podlah, ale i dlažby.

Jde to i bez louží

Čištění podlah pomocí hadru a kýble vody s jarem? Častý nešvar v podobě zanechávání louží v domnění, že co je mokré, to je čisté, může většinu podlah nenávratně zničit. Vodou trpí dřevěné, laminátové, korkové, ale i PVC podlahové krytiny, které nesnesou vlhkost a mohou se dokonce i vzedmout. Ale také dlažba a hlavně spáry kolem dlaždic trpí při větším množství vody. Kromě toho, že v důsledku toho šednou, vinou vody se zanáší do spár nečistoty, ale i bakterie, které se následně nekontrolovaně množí. Při běžném úklidu proto raději volte pouze stírání vlhkým mopem nebo hadrem bez použití agresivních mycích prostředků.

 

Voskování pro dlouhou životnost

Někdy je však podlaha natolik znečištěná, že vyžaduje větší údržbu než jen mopování. Pro uchování vzhledu je vhodné nechat podlahu hloubkově strojově vyčistit. To probíhá pomocí kotoučového stroje a pomocí čistících padů, které si poradí s jakýmkoli znečištěním. Hlubší vrypy lze začistit pomocí speciálních podlahových past. Po hloubkovém ošetření podlahy je také vhodné podlahy nechat profesionálně navoskovat. Tím se dodá podlaze patřičný lesk, ale hlavně se prodlouží její celková životnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *