Jalovec čínský se bude ve vaší zahradě vyjímat. Seznamte se s kultivarem ‘Kuriwao Gold’

Chcete svoji zahradu u domu rozšířit o další výjimečný tvarovaný strom? Jalovec čínský vás zaujme svěží zelenou barvou, která místy přechází až do zlatavé. Přečtěte si, jak o tento strom správně pečovat.

Odkud jalovec čínský pochází?

Původ této dřeviny bychom hledali v jihovýchodní Asii. Roste zejména v Číně, Koreji, Japonsku a Mongolsku. V České republice byl vůbec poprvé vysazen v roce 1845 na Sychrově. Jak plynul čas, stala se tato dřevina jednou z nejpopulárnějších druhů jalovce pro okrasu.

Celkem bychom našli přes 100 různých kultivarů jalovce čínského. Má šedohnědou kůru, která se postupem času odlupuje od kmene. Plodem jsou modročerné dužnaté bobule, které připomínají borůvky.

Jak vypadá kultivar ‘Kuriwao Gold’

Kultivar ‘Kuriwao Gold’ byl botaniky poprvé objeven v roce 1975. Odborníci se přitom nemohou tak úplně shodnout, zda se jedná skutečně o druh jalovce čínského. Nebo zda vznikl křížením s jalovcem prostředním. Každopádně u něj rozhodně oceníte jeho dechberoucí zbarvení. Jehlice jsou zelené a na špičkách přecházejí do krásného zlatého odstínu.

Jeho růst je středně rychlý. V deseti letech bude dosahovat výšky přibližně 1,2 metru. Poté se růst zpomalí a zastaví se přibližně na dvou až třech metrech.

Vyžaduje slunné stanoviště

Při výběru vhodného stanoviště vždy myslete na dostatek slunečního svitu. Půdu volte vlhkou, dobře odvodněnou a mírně kyselou. Popisovaný kultivar se pyšní poměrně vysokou odolností vůči suchu. A navíc je mrazuvzdorný až do -30 °C, takže naše klimatické podmínky skvěle ustojí.

3 výjimečné vlastnosti

Jak jsme již zmínili, jalovce čínské jsou pro pěstování v okrasných zahradách velmi oblíbené. Jsou totiž poměrně nenáročné a skvěle snáší řez. V teplých letních měsících se navíc můžete těšit na uvolňování silic, které kouzelně provoní celou vaši zahradu.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *