Nájemník se nechce vystěhovat – jak řešit takovou situaci?

nájemník se nechce vystěhovat

Vlastníte nemovitost za účelem pronájmu? Nájemník se nechce vystěhovat a dělá vám potíže? Chtěli byste ho rádi dostat z bytu ven, ale on vám pouze oznámil, že se nikam stěhovat nebude? Jak postupovat, pokud se dostanete do této situace? Bohužel, i když se jedná o vaši nemovitost, jsou svým způsobem práva na jeho straně. Jestliže přemýšlíte nad tím, že mu vypnete proud nebo vodu, okamžitě na to zapomeňte. Toto jednání bude považováno za protiprávní a ve finále to odskáčete pouze vy. Je nějaká šance na vaší straně?

Nájemník se nechce vystěhovat, co mám dělat?

Proces je složitý, v případě, že byste podali žalobu na vyklizení nemovitosti, nejspíš vás bude čekat odvolání ze strany odpůrce. Žaloba poputuje přes stoly Okresního soudu až ke Krajskému, což může trvat poměrně dlouho. Teprve po této cestě je možné vše předat exekutorovi.

Celý proces je následně u Exekučního soudu a čeká se na stanovení lhůty pro vyklízení bytu. U této cesty počítejte s několika měsíci, než bude stanovený kladný výsledek. V žádném případě nepočítejte s pravidelným placením nájemného ze strany odpůrce, ten vám s největší pravděpodobností nic nedá. Po celkovém vyšetření teprve získáváte právo na náhradu všech vašich nákladů včetně nezaplacených nájmů ze strany odpůrce. Náklady za nezaplacené nájemné je vám povinný zaplatit odpůrce, na druhou stranu bych s tímto činem moc nepočítal. Ve většině případů si není na takových lidech co vzít, protože nemají žádné finanční prostředky. Existuje tedy nějaká legální cesta ke spravedlnosti?

Notář jako správné řešení

Máte zájem vyhnout se problémům, kdy nájemník se nechce vystěhovat? Jediné možné řešení je osobně společně s druhou stranou zajít k notáři. U notáře si nechte sepsat nájemní smlouvu na dobu určitou. Pozor! To není vše, vyžádejte si doložku přímé vykonatelnosti. Kromě notáře můžete tyto dokumenty nechat zpracovat také u exekutora. Jestliže pak nastanou komplikace, kdy druhá strana bude stěhování odmítat, jednoduše použijete sepsané dokumenty. Dokumenty vydáte exekutorovi, ten už se postará o vyklízení vaší nemovitosti. Předem upozorňujeme, že i tady si nějaký čas vyčkáte, ale rozhodně to nebude více než 1 rok. V mnoha procesech se jedná o 3 až 5 měsíců.

Další zajímavé články:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *