Růst cen nemovitostí – vývoj realitního trhu

růst cen nemovitostí

Růst cen nemovitostí je konečně alespoň trochu na ústupu, i když podle odborníků ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Ještě nedávno, kdy neplatil nový zákon o hypotečních úvěrech rostly ceny nemovitostí ve všech městech České republiky. Vývoj realitního trhu se tak neustále mění, jak však bude pokračovat do budoucna je těžké odhadnout. Dočkáme se zastavení ve vývoji cen nemovitostí nebo se naopak dočkáme opětovného růstu?

Růst cen nemovitostí

I přes to, že se růst cen nemovitostí mírně snížil jsme mohli ve třetím období letošního roku zaznamenávat nárůst. Jedinou pozitivní zprávou však je, že se nejedná o tak vysoká čísla, jako tomu bylo doposud. Největší vliv na vývoj cen nemovitostí má s největší pravděpodobností zpřísnění hypotečních úvěrů. Vzhledem k tomu, že na hypoteční úvěr nedosahuje tak vysoké procento lidí, jsou nuceni majitelé s cenami již nehýbat. Nejvyšší nárůst mohli očekávat byty, následně rodinné domy a v neposlední řadě i pozemky. Byty byly na vrcholu zdražování také v průběhu celého roku, nejedná se tedy pouze o statistiky ve třetím čtvrtletí.

Vývoj cen nemovitostí

Statistiky ve vývoji cen nemovitostí prokázaly, že během letošního roku stouply o 11procentních bodů. Momentální stav se tak prozatím zastavil na 137 bodech. Vzhledem k porovnání například s rokem 2010 nebo 2011 tak mluvíme o neskutečně vysokém nárůstu, který nebere konce. Rodinné domy a byty se tak dočkaly téměř polovičního nárůstu, oproti roku 2010.

Příklad ceny a přísnější podmínky

Mluvíme-li o bytě, který se pohyboval v rozmezí 1 milionu. V dnešní době by se taková nemovitost prodávala přibližně za částku 1,41,5 milionu korun. Kromě toho šli hypoteční úvěry s úrokovými sazbami nahoru, což kupujícím zrovna dvakrát situaci neulehčilo. V poslední řadě tady máme příchod nového zákona o hypotečních úvěrech, o kterém jsme se zmiňovali. Novela zpřísnila zájemcům o hypoteční úvěry podmínky. Kromě toho, že při žádosti potřebujete vlastní finanční prostředky, jsou jasně stanovená pravidla pro stálý příjem. V konečném důsledku se může stát, že nedostanete požadovanou částku anebo vám bude hypotéka zamítnuta úplně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *