Smlouva o zprostředkování – jak prodat nemovitost přes realitní kancelář

smlouva o zprostředkování

Na realitní trh může člověk narazit každý den, pokud ho tedy tato oblast zajímá, řeší se v podstatě denně. Zvlášť v případě, že jste majitelem nemovitosti nebo se dokonce snažíte svůj byt nebo dům prodat. Je pochopitelné, že bez znalostí nemůžete nabízet svoji nemovitost, protože vůbec nevíte, za jakou cenu byste ji byli schopni prodat. V tomhle mají přece jenom lidé zabývající se realitním trhem náskok. Na výběr samozřejmě máte služby realitní kanceláře, která vám s celým procesem pomůže. Při této spolupráci trvejte na tom, aby byla uzavřena smlouva o zprostředkování. S tímto dokumentem jste nejenom krytí, ale také navíc máte v ruce jasně dané podmínky vaší spolupráce.

Smlouva o zprostředkování prodeje nemovitosti – správný začátek

Smlouva o zprostředkování se uzavírá pouze v případě, že budete spolupracovat pouze s jednou realitní kanceláří. Jestliže byste si totiž vybrali na prodej své nemovitosti více realitních společností, už se jedná o neexkluzivní obchod, tedy bez smlouvy. Pokud naopak sáhnete po jedné realitní agentuře, podepisujete s ní následně zprostředkovatelskou smlouvu. V té se mimo jiné upisujete k tomu, že nemůžete nemovitost nabízet přes jiné společnosti. Jednoduše řečeno jste vázáni u vámi vybrané realitní kanceláře. Smlouva o zprostředkování je většinou uzavřena na dobu určitou v rozmezí od tří do šesti měsíců. Jakmile uplyne tato lhůta, můžete zkusit nemovitost nabídnou jiné realitní kanceláři.

Smlouva by měla obsahovat jasně daná pravidla

Zajímá vás, co by měla obsahovat smlouva o zprostředkování prodeje nemovitosti? Ještě před samotnými body by ve smlouvě měly být smluvní strany. Ve zkratce jste to na jedné straně vy a na straně druhé realitní kancelář. Kromě těchto základních údajů nesmí v žádném případě chybět předmět smlouvy, tedy že se jedná o zprostředkování prodeje nemovitosti. Pokračovat byste poté měli na velmi důležité charakteristiky nemovitosti. Samozřejmě nesmí chybět body, mezi které patří: prodejní cena, provize za zprostředkování a doba, jak dlouho bude smlouva platná. Provize za zprostředkování prodeje nemovitosti se většinou pohybuje od 4 do 6 %.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *