Tempo zdražování bytů v Praze klesá. Průměrná cena je přesto astronomická

Tempo zdražování bytů v Praze klesá

Jak momentálně vypadá situace na pražském realitním trhu? Pokud vám z rychlého růstu cen bytů naskakovala husí kůže, zřejmě vás potěší, že k letošnímu září činil meziroční růst 11 %, což je o 8 procent méně než v předchozím roce. Zároveň je k mání více bytů – vyplynulo to z každoroční analýzy Institutu plánování a rozvoje (IPR).

V roce 2018 bylo realizováno 12 502 nových bytů, což je zhruba o 5 % méně než v roce 2017. Letos by však mělo být zkolaudováno 4737 bytů, v příštím roce 4310 a zbylé do dvou let.

Podle analýzy bylo v záři v nabídce více než 3100 bytů, obvykle s většími dispozicemi. Podle ředitele sekce strategií a politika IPR Tomáše Lapáčka mají lidé zájem spíše o menší bytové jednotky a větší byty proto z nabídek developerů mizí pomaleji. Ačkoliv je letos volných bytů o něco více než v předchozích letech, čísla se příliš neliší. V budoucnu by se však měla situace bydlení v Praze zlepšit díky výstavbě na tzv. brownfieldech (nevyužívané, zanedbávané areály), kde ve vybraných částech metropole podle odhadů vzniká přes 36 % nových bytů.

Pražské ceny bytů se snižuji
Nově vznikající projekt Byty Holešovice v bývalém skladovém areálu Ferona

Průměrná cena bytu v září činila 97 216 korun za metr čtvereční a při průměrné ploše 80,4 metru si tak zájemce o byt v metropoli musel připravit 7,8 milionu korun.

Analytici ze společnosti Deloitte však došli k jiným číslům. Podle nich byla průměrná cena za metr čtvereční ke konci října na 104 100 korunách a meziroční zdražení dosáhlo 15 %. Liší se také počet volných bytů –  těch je údajně 5587, což by znamenalo 18% meziroční vzrůst.

Velkou podzimní novinkou byl počátek platnosti nového doporučení ČNB pro poskytovatele hypotéčních úvěrů. Hypotéky jsou nyní méně dostupné, což se projevilo znatelným propadem prodejů. Mezi světlé výjimky patří levnější byty v Praze 10, které se prodávají stejným tempem jako v době před avizovanými změnami.

bydlení v Praze je o něco dostupnější
Velmi oblíbený projekt na Praze 10 – Malý Háj

A jak by se měl prodej nových bytů v Praze vyvíjet v blízké budoucnosti? Podle IPR nedojde k zásadnímu zvratu a ceny budou nadále stoupat, byť ne tak rychle jako v minulých letech. Zda se podaří vyřešit bytovou krizi, se kterou se metropole dlouhodobě potýká, závisí na mnoha dílčích rozhodnutích politiků.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *