Zadluženost českých domácností opět roste, především díky Vánocům a dovoleným

zadluženost českých domácností

Zadluženost českých domácností roste každým rokem o několik procent směrem nahoru. Největším problémem bývá období dovolených a Vánoc, kdy si rodiny půjčují nemalé finanční prostředky, aby udělali radost svým dětem. Odborníci tvrdí, že by se měli hlídat a udělat tak raději skromnější Vánoce. Půjčka bývá z pravidla na několik let, takže se snadno stává, že Vánoce, které letos byly, splácí rodiny ještě dalších 5 let. Podle České národní banky se dluh během roku zvýšil přibližně o 100 až 120 miliard korun. Jenom za srpnový měsíc, který vybízí lidi k dovoleným byl dluh navýšen o 12 miliard korun.

Zadluženost českých domácností

Největší zájem je o úvěry na bydlení, následují spotřebitelské úvěry, které jsou využívány na dovolené a na Vánoce. Je pochopitelné, že o bydlení bude stále nejvyšší zájem, mnoho Čechů preferuje vlastní bydlení. V konečném důsledku je rozdíl, zda bude rodina platit za nájem nebo hypoteční úvěr. Bydlení patří mezi základní složky v životě a úvěr na byt nebo dům se tak v budoucnu jistě vyplatí. Zatímco půjčka na dovolenou nebo Vánoce mohou být cestou do pekla. Jestliže si rodina půjčí finanční prostředky tento rok, co bude následovat dále?

Průměrná půjčka může být až na 5 let

Průměrná půjčka může být na dobu 5 let, to znamená, že tyto Vánoce budete splácet ještě v roce 2023. Otázkou ovšem zůstává, jak se zachováte v dalších letech, zda si opět půjčíte nebo našetříte vlastní finanční prostředky. Podle odborníků je to ale malá pravděpodobnost, jestliže jste si půjčili i letos. Zadluženost českých domácností je tak opravdu na vrcholu. Mimo domácnosti se zadlužily také firmy, kde dluh narostl o deset miliard korun. Na závěr bychom vám chtěli říct malé doporučení, které se týká úvěrů, půjček a celkově dluhů. Pokud máte na výběr a nemusíte chodit do banky, raději ušetřete cestu, která vás může ve finále vyjít na nemalé finanční prostředky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *